Barbus tetrazona (Sumatros barbusas)
Turbūt galima drąsiai teigti, kad Sumatros barbusas vienos populiariausių žuvų akvariumininkų tarpe. Oranžiniai geltonas kūnas, keturios vertikalios juodos juostos, raudoni snukiai ir pelekai ar jų dalys gundo bet kurį akvariumininką džiaugtis šiomis žuvytėmis savo akvariume. Sutinkama ir kitų spalvų variacijų: juodi, žali (Lietuvoje žinomi kaip mutantai), albinosai. Suaugusios žuvys pasiekia 6-7cm ilgį.
Sumatros barbusai būrinės žuvys, todėl geriausiai jaučiasi savos genties kompanijoj bent iš 5 vienetų. Optimalus šių žuvų dydis leidžia laikyti jas būriais ir mažesniuose akvariumuose. Labai dažnai akvariumininkai klysta nusipirkdami pora ar tris Sumatros barbusus. Tokiais atvejais jie terorizuoja visus akvariumo kaimynus, kas baigiasi nebūtinai laimingai. Tuo tarpu laikant 6 vnt. ar daugiau (idealu 10-15 žuvyčių), savo energiją barbusai išlieja tarpusavyje. Laikant šias žuvis tinka taisyklė – kuo daugiau, tuo geriau, kaip ir kitas būrines žuvis. Tiesa, kai kurie akvariumininkai teigia, kad laikant per daug barbusų viename akvariume, jie susiburia į du būrius ir kovoja tarpusavyj. Bet kokiu atveju, nepriklausomai nuo to, kiek barbusų ketinate įsigyti, nevertėtų jų laikyti kartu su ilgapelekėmis žuvimis, tokiomis kaip skaliarijos, Betta Splendens (Gaidukas) ar Poecilia reticulata (Gupija).
Dar vertėtų paminėti, kad pirkdami skirtingų Barbus tetrazonaspalvų žuvis, nesitikėkite jog jos būtinai plaukios kartu viename būrelyje, taigi nesirinkite pavyzdžiui 3 albinosus, 3 mutantus ir 3 tigrus.
Sumatros barbusai judrios žuvys, todėl būtina pasirūpinti didesniais plotais plaukiojimui. Akvariumas turi būti gerai apsodintas augmenija, įdėta keletas šakų, akmenų. Temperatūra didelės reikšmės neturi, todėl barbusai puikiai prisitaikys prie to, kas jau pamėgta kaimynų jūsų akvariume. Vandens parametrai taip pat nėra svarbiausias faktorius, tačiau barbusai geriausiai jausis minkštame, šiek tiek rūgščiame vandenyje. Gamtoje barbusai gyvena švariuose vandenyse, todėl gera akvariumo vandens filtracija būtina.
Šerti Sumatros barbusus galima viskuo. Tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės maistu. Kad būtų sveiki, kaip ir daugeliui kitų žuvų, rekomenduojama maitinti įvairiu maistu ir neapsistoti ties viena rūšim.
Patinai už pateles spalvingesni, liesesni, taigi turint bent keletą vienetų, atskirti lytį tikrai nesudėtinga. Be to, patinų pelekai ir snukis turi raudonos spalvos, kuo patelės negali pasigirti.
Sumatros barbusai deda ikrus, kuriuos iškart po neršto gali patys suvalgyti. Išsiritusiais jaunikliais taip pat nesirūpina. Neršto akvariume vanduo turėtų būti minkštas, lengvai rūgštus. Būtina pridėti daug smulkialapių augalų, o dugną palikti atvirą, t.y. nenaudoti jokio grunto. Žinoma, tokiu atveju yra rizika, kad pasibaigus nerštui tėvai ikrus suvalgys, todėl iškart po neršto reikia tėvus iškelti. Jei galimybės stebėti nerštą nėra – dugne naudoti ar tai gruntą ar tai tinklelį.
Dažniausiai nerštas prasideda ryte. Jei porelė vis neneršia kelias dienas, pakeiskite dalį vandens jau įpildami laipsniu ar dviem šiltesniu nei buvo anksčiau. Kaip žinia temperatūros kėlimas bei gyvas maistas skatina nerštą visom žuvų rūšim. Patelė išleidžia apie 200 ikrų, kuriuos patinas iškarto apvaisina. Mailius išsirita po ~36 valandų ir po penkių dienų pradeda plaukioti. Išsiritusius mažylius šerti infuzorijomis, paaugusius - smulkintu sausu maistu.
Naudoti šaltiniai:
http://freshaquarium.about.com
http://www.aqua-fish.net
ir kt.