Betta Splendens (Gaidukas)
Dėl gražių spalvų ir ilgų pelekų, Gaideliai vieni populiaresnių žuvų mūsų akvariumuose. Kūno spalvų gama nuo raudonos iki mėlynos iki baltos. Patelės nėra tokios spalvingos, o ir pelekai daug trumpesni.
Natūralioje gamtoje gaideliai auga Tailando, Kambodžos, Vietnamo, Indonezijos negiliuose vandens telkiniuose, tokiuose kaip tvenkiniai, lėtos tėkmės upeliai, netgi ryžių plantacijos.
Vandens temperatūra labai svarbi auginant gaidelius. Ji niekada neturėtų nukrist žemiau 24°C. Juk jie yra pripratę tropikuose prie labai šilto negilaus vandens.
Gaideliai, kaip ir kitos labirintinės žuvys, turi organą, leidžiantį tiesiogiai kvėpuoti atmosferos orą, todėl jiems būtinas priėjimas prie vandens paviršiaus. Laboratorijose buvo padaryti tyrimai, kai organas, leidžiantis kvėpuoti orą, tiesiogiai buvo išimtas. Rezultate žuvis mirė, nors vanduo buvo prisotintas deguonies.
Optimaliausias vandens pH akvariume neutralus arba vos rūgštus. Srovė akvariume taip pat turi būt minimali, taigi įvairūs galingi vidiniai filtrai netinka laikant šias žuvis. Gaidelius galima laikyti bendrame akvariume, jeigu nėra pelekus kramtančių agresyvių žuvų. Jokiu būdu negalima laikyti dviejų patinų, antraip tai pasibaigs vieno iš jų mirtimi. Patelės tarpusavyje nesipeša, todėl galima ir kelias. Vienintelis variantas norint laikyti du patinus - akvariumą perskirti plastikiniu stiklu į dvi dalis, tačiau tai tik „padėtis be išeities“ variantas.
Natūralioje gamtoje gaideliai minta beveik tik vabzdžiais ir jų lervomis. Jų lūpos užlinkę į viršų - idealu pagvelbti netyčia į vandenį įkritusį vabzdį. Gaidelių virškinimo sistema sukurta valgyti mėsą, todėl akvariume juos reikėtų šerti gyvu maistu. Vis dėlto, jie kuo puikiausiai adaptuojasi ir valgo sausą, šaldytą maistą. Jei neturite galimybės pastoviai šerti gyvu maistu, pasirūpinkite, kad sausas maistas būtų bent jau gyvulinės kilmės.
Gaideliai gyvena gana trumai ir neršia sėkmingiausiai apie vienerių metų amžiaus. Kaip ir kitos labirintinės žuvys, gaidukų patinai stato burbulinį lizdą prieš pat nerštą.
Neršto akvariumas idealiausiai apie 40 litrų. Prieš nerštą žuvis reikia šerti gyvu maistu. Vandens ph - neutralus. Temperatūros pakėlimas pora laipsnių taip pat paskatins poruotis. Akvariume būtina paruošti keletą slėptuvių patelei nuo agresyvaus patino. Netgi ir esant slėptuvėms, po neršto patelė gali būti apdaužyta - patrupėję, sutrūkinėję pelekai. Nereiktų dėl to jaudintis, nes su laiku jie vėl suaugs.
Pasiruošus neršti, porelė stipriai išryškina savo spalvas ir sukiojasi vienas apie kitą po lizdu. Tada patinas apjuosia patelę savo kūnu, taip apvaisindamas iškritusius ikrus. Beje ikrai pradeda skęsti. Patinas surenka juos ir suspjaudo į lizdą.
Pasibaigus nerštui patelė turi būt iškelta. Dabar jau patinas rūpinsis lizdu, surinkdamas iškritusius ikrus iš lizdo ir vėl įspjaudamas atgal. Po 1-2 parų, išsiris jaunikliai, kurie vis dar bus lizde ir maitinsis iš trynio krepšelio ant jų pilvų. Dar po dienos, dviejų jaunikliai jau plaukios po visą akvariumą. Patiną reikia iškelti prieš jaunikliams išplaukiant iš lizdo.
Mailių šerti infuzorijomis arba specialiu sausu maistu ikrinių žuvų jaunikliams.
Daugiau apie gaidelius ir Betta gentį skaitykite ČIA.
Naudoti šaltiniai:
- http://www.fishbase.org
- http://www.bettasplendens.com
- http://freshaquarium.about.com