Gyvavedės žuvys - (6) Akvariumo apšvietimas ir šildymas
Akvariumo apšvietimas ir šildymas yra labai svarbūs faktoriai dėl augalų svarbos gyvavedžių žuvų gyvenime. Prastai apšviestas akvariumas atrodo prastai tiek dėl augmenijos neaugimo, tiek dėl neišsiskyrimo namų interjere.
Netiesioginė dienos šviesa ideali augalų augimui, tačiau kadangi tai neįmanoma reguliuoti - akvariumų savininkai turi pasirūpinti tinkamu pakaitalu. Augalams reikia minimaliai 10 valandų apšvietimo per dieną. Tai tinka ir žuvims, netgi jų nerštas dalinai priklauso nuo dienos šviesos valandų skaičiaus.
Pradedantiesiems geriausia pradėti taip: 12h - apšvietimas įjungtas, 12h - išjungtas. Jei turite problemų reguliuodami šviesos įjungimą/išjungimą, įsigykite laikmatį, kuris už jus atliks šį darbą. Esant per stipriam ar tarkim pastoviam apšvietimui, augalai gali ir numirti, o svarbiausiai - gali suklestėti dumbliai.
Akvariumo apšvietimas praktikoje yra labai svarbus ir šiuo metu populiariausios - fluorescencinės lempos. Tai ne tik ekonomiškos lempos, bet ir su įvairiu spektru. Patartina vengti paprastų kaitrinių lempučių, kurios visiškai netinkamos eksploatuoti akvariumuose. Viena, jų paviršius įkaista ir šildo vandens paviršių (kaip žinia temperatūrų kaita negerai akvariuminėm žuvim), antra kai kurios žuvų rūšys mėgsta pataškyti vandenį, ko pasekoje aptaškyta lemputė sprogsta. Kita, kaitrinės lemputės labai neekonomiškos ir sunaudoja daug elektros energijos. Be to, jų spektras nebūtinai tinka augalams, o ir apšviečia akvariumą geltona, nenatūralia šviesa.
Taigi grįžkime prie fluorescencinių lempų… Egzistuoja daugybė spalvų (spektrų), kurį akvariumo apšvietimas įtakoją visą akvariumo ekosistemą. Tarkim vienos skirtos labiau augalams, kitos žuvų spalvų išryškinimui. Daugelis akvariumininkų deda dvi lempas su skirtingais spektrais - pavyzdžiui, Glo - augalams ir mėlynos spalvos (jūrinių akvariumų) - žuvims. Pradedantysis akvariumininkas gali pasirinkti ir pigų, tačiau efektyvų spektrą - paprastą dienos šviesos (daylight). Tiek akvariumų parduotuvėse, tiek bet kurioje elektros prekių parduotuvėje, rasite nemažą pasirinkimą fluorescencinių lempų.
Belieka paminėti, kad pagal nerašytą taisyklę akvariumininkai naudoja 0,4 -0,8W 1 litrui vandens. Pvz. jei įsigijote 100ltr akvariumą, jūsų akvariumui apšviesti reikės 40 - 80W fluorescencinės lempos galingumo. Toks didelis skirtumas gali priklausyti tiek nuo akvariumo gylio, tiek nuo auginamų augalų rūšių.
Daugumai gyvavedžių žuvų optimali vandens temperatūra 22-25°C. Tai visiškai nesunku suteikti ir palaikyti, turint šildytuvą su termoreguliatoriumi. Šildytuvų rasite bet kurioje akvariumų parduotuvėje. Nusipirkę, nureguliuojate temperatūrą (ant šildytuvo), kuri turėtų būt palaikoma akvariume ir darbas baigtas.
Reikėtų žinoti, kad renkantis šildytuvą, būtina atsižvelgti į akvariumo tūrį. Optimaliausia 1W - 1ltr vandens. T.y, jei jūsų akvariumas 100litrų talpos, šildytuvas turėtų būti 100W. Nebijokite pasirinkti ‘per galingo’ šildytuvo. Tai jokiu būdu nereiškia, kad perkaitinsite vandenį. Paprasčiausiai, pasiekęs nureguliuotą temperatūrą, šildytuvas išsijungs, atvėsus vandeniui - vėl įsijungs. Tuo tarpu silpnas šildytuvas gali nespėti šildyti vandens, ypač šaltuoju sezonu. Skaityti toliau…. Augalai