Tanichthys albonubes (žuvis Kardinolas)
Genties Tanichthys pavadinimas kilo kiniečio berniuko garbei, primą kartą aptikusio Tanichthys albonubes kalnų upelyje Pietryčių Azijoje apie 1920 metus. Pirmą kartą Tanichthys albonubes aprašė Lin 1932m. Gamtoje šios žuvys dažniausiai aptinkamos baltųjų debesų kalnų upeliuose Azijoje, ten pat, kur ir pirmą kartą buvo aptiktos. Dėl to pasaulio akvariumininkų tarpe ši žuvis dažnai vadinama „White Cloud Mountain Minnow“ -baltųjų debesų kalnų aukšlė. Lietuvoje akvariumininkų tarpe vadinama kardinolu.
Praėjusio amžiaus viduryje kardinolai dažnai buvo vadinami dirbančio arba neturtingo žmogaus neonu. Toks nesąžiningas vardas kilo dėl to, kad tuo metu neonai buvo gerokai brangesni nei kardinolai. Visgi, su laiku, dėl savo spalvingumo ir lengvo prisitaikymo prie įvairių sąlygų, ši žuvis išsikovojo garbingą vietą akvariumininkų tarpe.
Tanichthys albonubes kūnas pailgas, su buku snukiu ir į viršų „žiūrinčia“ burna. Kūno spalva tamsiai ruda, nugara - žalsva, pilvas - baltas. Nuo pat galvos iki uodegos žuvį puošia siaura, auksinės spalvos juosta. Žemiau, dar viena mėlynai juoda juosta. Uodegos pelekas raudonas, su šviesiais permatomais galiukais.
Laikant kardinolus, akvariumą rinktis ne mažiau 40cm ilgio ar 20ltr. tūrio. Kaip ir kitiems Cyprinidae šeimos atstovams, akvariumą būtina apsodinti tankia augmenija, paliekant daug vietos plaukioti akvariumo priekyje.
Kaip jau galima spėti pagal jų tėvynę, akvariume šildytuvas nereikalingas. Netgi atvirkščiai, temperatūrai pakilus daugiau nei 26ºC, kardinolai neparodys tikrojo savo grožio. Nors šios žuvys puikiai prisitaiko prie įvairių sąlygų, akvariume vertėtų naudoti filtrą, sukuriantį silpną srovę, aeruoti vandenį, naudoti stiproką apšvietimą. Be to, nereikėtų pamiršti reguliariai daryti dalinius vandens keitimus. Idealiausi vandens parametrai telpa šiose ribose: pH 6.0 - 8.0, dH 5 - 19, 18 - 22ºC. Kai kurių šaltinių teigimu kardinolai „atlaiko“ netgi 5ºC temperatūrą.
Tai puiki žuvis pradedančiam akvariumininkui ar naujam akvariumui „paleisti“ ne tik dėl to, kad puikiai jaučiasi žemesnėse temperatūrose, bet ir begalo didelio „plastiškumo“ vandens parametrams.
Kardinolai - būrinės žuvys, todėl įsigyti reikia bent 5 vienetus. Laikant vieną ar du, tikrasis grožis tikrai neatsiskleis, atvirkščiai - žuvys slapstysis ir bus nedrąsios. Akvariumuose derinami su kitomis, žemesnes temperatūras mėgstančias ar galinčias ištverti žuvis, tokias kaip barbusai, neonai, korydorai, danijos ar tetros.
Gamtoje kardinolai minta zooplanktonu, tuo tarpu akvariume ėda tiek augalinės, tie gyvūninės kilmės maistą. Tiks įvairus sauso, šaldyto ar gyvo maisto racionas.
Tanichthys albonubes patelės storesnės nei patinai. tuo tarpu patinai spalvingesni nei patelės.
Kardinolų nerštas nėra sudėtingas. Jei sąlygos palankios, žuvys neršia reguliariai. Patinai sekioja pateles, apsiveja, taip paskatindami padėti ikrus. Skatinant nerštą, vandens pH galima sumažinti iki 5.5 ir žuvis šerti gyvu maistu. Neršto akvariume pridėti augalų, tokių kaip Javos samanos ir panašiai. Mailius išsirita po poros dienų. Tėvai nei ikrais, nei mažyliais nesirūpina, taigi iškart po neršto juos reikia iškelti. Kardinolų mailius labai mažas - šerti smulkiu gyvu maistu, tinkamu ikrinių žuvų jaunikliams. Sakoma, jei kardinolai sočiai maitinami, o akvariumas tankiai apsodintas augmenija, tėvai nevalgo nei ikrų nei savo mailiaus.
Reziumuojant galima pasakyti, kad kardinolas puikus pasirinkimas nedidelio tūrio akvariumui be šildytuvo tiek pradedančiam, tiek patyrusiam akvariumininkui, norinčiam pagyvinti savo stalą darbe.
Naudoti šaltiniai:
- http://www.fishbase.com
- http://www.wetpetz.com