Pimelodus pictus
Pimelodus pictus pirmą kartą aprašė Steindachner 1876 metais. Akvariumininkų tarpe dažnai vadinamas angelicus, tačiau tai klaidingas pavadinimas, turint galvoje, kad šį vardą turi vienas iš Afrikos šamų - Synodontis angelicus.
Pimelodus pictus vienas iš populiariausių iš apytikriai 300Pimelodidae šeimos narių. Savo ilgus gražius ūsus naudoja maisto paieškom, pastoviai plaukiodamas po akvariumą. Krūtinės ir nugaros pelekai aštrūs, todėl transportuojant šią žuvį labiau tinka plastikinis kibirėlis nei maišelis, kurį streso būsenoj šamukas gali lengvai pradurti. Beje, elgiantis neatsargiai, gali nukentėti ne tik plastikinis maišelis, bet ir akvariumininko ranka ar sietelis.
Pimelodus pictus bežvynis, didele plokščia burna, snukiu, didelėmis akimis. Kūnas ir pelekai pasipuošę keletu - keliolika ovalo formos dėmių. Galvos srityje dėmės mažesnės, galinio peleko - labiau juostos nei dėmės.
Egzistuoja dvi šių šamų formos: pirmoji kilus iš Peru, kur visas kūnas išmargintas „dalmantino“ stiliaus dėmėmis, antroji - iš Kolumbijos su daug smulkesnėmis ir ne taip ryškiomis dėmėmis. Tiesa, šį skirtumą galima pamatyti tik lyginant tokio pat amžiaus ir dydžio žuvis, kadangi raštas ir spalvos intensyvumas keičiasi su amžiumi.
fishbase.org nurodo 11cm maksimalų šios žuvies ilgį, tuo tarpu kiti šaltiniai teigia, kad žuvys užauga ir didesnės; patinai iki 12cm, patelės - 15cm.
Gamtoje pimelodus pictus renkasi smėlėtą, dumbliną ar žvirgždu dengtą dugną negiliuose, dažnai drumzlinuose didelių upių intakuose su daugybe išvirtusių medžių, augalų, šakų ir panašiai.
Šie šamai labai aktyvūs, todėl nesijaus gerai mažame akvariume. Rekomenduojamas akvariumo ilgis nuo 120cm apsodintas augalais, „apkrautas“ šakomis kelmais, tačiau su begale vietos plaukioti. Gruntą rinktis tamsios spalvos, o svarbiausiai neaštriomis briaunomis, kad pimelodus pictus nesusižeistų pagrindinio maisto paieškos organo - savo ilgųjų ūsų. Vandens parametrams nėra labai jautrūs, tačiau nemėgsta nitratų, ko pasekoje daliniai vandens keitimai svarbūs kaip ir daugeliui kitų žuvų. Beje, prastomis sąlygomis, ūsai pradeda tirpti. Kadangi Pimelodus pictus neturi žvynų - labai jautrūs „manų kruopų“ ligai. Todėl svarbu įsitikinti ar būsimi pictus kaimynai, o ir pats šamas, neserga šia liga.
Tai labai aktyvi žuvis. Nors ir plaukioja gracingai, maitinimo metu tampa hiperaktyvi. Kartais mėgsta slėptis urvuose.
Pimelodus pictus mielai valgo įvairias kirmėles ir niekada neatsisako mėsiško patiekalo. Akvariume galima šerti tiek sausu , tiek gyvu (sliekai, tiubifeksai), tiek ir šaldytu maistu.
Tai taikūs šamai tiek tarpusavyje, tiek kaimynų atžvilgiu, tačiau būdami alkani, ypač nakties metu, gali nesunkiai pasivaišinti gerokai už save mažesniu kaimynu, pvz. neonais ir panašiai. Pimelodus pictus labiau mėgsta gyventi mažomis grupelėmis. Nors tai ir naktinė žuvis, tačiau laikant keletą, bus drąsesnė ir aktyvesnė ir dienos metu. Visiškai nerekomenduojama laikyti vieną, antraip taip ir neatsiskleis šios žuvies žavesys. Su amžiumi, pictus gali šiek tiek nesutarti tarpusavyje, bet tik dėl teritorijos, tačiau jei akvariumas pakankamai didelis - rimtesnių problemų tikrai nebus.
Įdomu pastebėti, kad retkarčiais Pimelodus pictus skleidžia knarkimo / čerškimo garsą, kurį galima girdėti sėdint prie akvariumo.
Pimelodus pictus patelės paprastai didesnės ir storesnės nei patinai. Apie nerštą mažai kas žinoma. Daugelis šaltinių teigia, kad nelaisvėje šios žuvys neneršia ir visos yra importuotos.
Naudoti šaltiniai:
- http://www.fishbase.org
- http://freshaquarium.about.com
- http://www.wetpetz.com
- http://www.scotcat.com