Crossocheilus siamensis (Lapė)
Crossocheilus siamensis dar žinomas kaip Epalzeorhynchus siamensis, o liaudiškai vadinamas SAE (Siamese algae eater) arba tiesiog „lape“.
SAE yra žinomiausia, prieinamiausia ir bene vienintelė rudus dumblius ėdanti žuvis akvariumininkų tarpe. Deje, ši žuvis dažnai maišoma su panašiomis į ją rūšimis, tokiomis kaip, pavyzdžiui,Epalzeorhynchus sp. Dažnai zoo parduotuvėse galima įsigyti Epalzeorhynchus sp., kurį yra maišoma su Crossocheilus rūšimi.
SAE kilmės šalis yra Tailando ir Malaizijos pusiasalio vandenys. Į Europą SAE, arba „lapė“ (kaip ją dažnai vadina liaudyje) atkeliavo 1962 metais, tačiau išpopuliarėjo akvariumininkų tarpe tik 1970-aisiais, kai buvo pastebėta jos neeilinė savybė valgyti rudus dumblius. Ši žuvis taip pat dažnai vadinama Siamese Flying Fox (Siamo skraidanti lapė), arba Siamese Fox (Siamo lapė). Ankstesnis šios žuvies mokslinis pavadinimas buvoEpalzeorhynchus.
Tai plona, pilkšvai-ruda žuvis su ryškiai juoda horizontalia juostele einančia per visą kūną. Maksimalus šios žuvies didis yra apie 15-16cm, kuris, esant geroms laikymo sąlygoms, yra pasiekiamas dvejų metų bėgyje. Nelaisvėje, SAE dažniausiai auga lėčiau ir nepasiekia savo maksimalaus didžio. Gyvena iki 10 metų.
Lyčių skirtumai nėra gerai išreikšti. Patiną nuo patelės galima atskirti tik žuviai pilnai subrendus (patelės yra storesnės už patinus).
„Lapė“ yra labai ištverminga žuvis, nereikalaujanti didelės priežiūros. Maitinimas nesudėtingas, nes lapės yra visaėdės, valgo dumblius, sausą ir gyvą maistą, neatsisako ir daržovių.
Tinkama temperatūra 24-26°C. Toleruoja pH svyravimus nuo 5,5 iki 8,0, tačiau idealiausias pH yra 6.5-7.0. Vandens kietumas turėtų būti žemesnis už 20dH.
Vanduo turi būti švarus ir prisodrintas deguonies, nes gamtoje šios žuvys gyvena gerai saulės apšviestose upeliuose.
Akvariume SAE atlieka sanitaro funkciją, nekenkiant augalams, nuvalo nuo jų dumblius; taip pat pašalina dumblius nuo dekoracijų ir akvariumo stiklų. Dėl tos savybės, „lapė“ laikoma geriausia sanitare nuo dumblių tankiai apželdintame akvariume. Tačiau yra pastebėta, kad jauni egzemplioriai geriau valgo dumblius negu subrendusios žuvys. Akvariumą su „lapėm“ patartina uždengti, nes šios žuvys yra geros šokinėtojos.
Minimalus akvariumo turis vienai porai šių žuvyčių turėtų būti 100 litrų. Akvariumas turi būti pailgos formos ir tankiai apželdintas.
Lapės yra neagresyvios kitų rūšių žuvų atžvilgiu, todėl jas galima laikyti bendrame akvariume. Crossocheilus, arba kitaip dar liaudyje vadinama „lapė“, yra ganėtinai taiki žuvis, ypač kai yra dar jauna. Augant ir bręstant lapė gali tapti agresyvi savo rūšies atstovams, o jos staigūs judesiai gali sukelti stresą jautresnėms ir ramesnėms žuvims, tokioms kaip diskusai.
Straipsnio autorius: Pavel Skorupa
Naudoti šaltiniai:
- http://www.aquahobby.com
- http://www.thekrib.com
- Шаронов, Р. В. 2006. Всë Об аквариумных рыбках. Москва: Оникс