Pseudotropheus crabro



Foto: http://www.akwafoto.pl

Pseudotropheus crabro

Šeima Cichlidae
Gyvenamoji vieta Malavio ežeras, Afrika
Dydis 10 - 12cm.
Charakteris agresyvi
Gyvenimo trukmė iki 10 metų
Akvariumo dydis nuo 120ltr.
pH 7.5 - 8.2
dH 8,0 – 14,0°dGH 12.0 - 25.0 N
Temperatūra 24 - 26°C

Pseudotropheus crabro - gėlavandenė Cichlidae šeimos žuvis. Taip pat ji žinoma, kaip ciklidas vapsva (Hornet cichlid). Šios žuvys gyvena akmeninguose Malawi ežero arealuose, dažniausiai  sutinkamos didesniuose urvuose.

P. Crabro
 turi pailgą kūną
, išpuoštą vertikaliais geltonais, juodais, rudais dryžiais. Jaunų, nesubrendusių žuvų spalvos yra šviesesnės ir paryškėja joms subrendus. Ypatingai paryškėjapatinai. Dar ši žuvis, matomai dėl gebėjimo staiga pakeisti spalvą, vadinama chamelonu.

Natūralioje gamtoje šios žuvys gyvena gana įdomų gyvenimo būdą. Pseudotropheus crabro yra sanitaras, besilaikantis prie didesnių žuvų ir besimaitinantis ant jų odos esančiais parazitais. Dažniausia P. Crabro mėgsta šamų Bagrus meridionalis draugiją. Bet ne visai viskas yra taip, kaip atrodo. Pakeitęs spalvą į tamsiai rudą, jis prasmunka nepastebėtas į šamo lizdą ir jame puotauja vaišindamasis ikriukais, lervutėmis ar mailiuku. Jei P. Crabro būna pastebėtas, jis iš karto keičia savo spalvą į dryžuotą ir vėl imasi savo sanitarinio darbo pareigų, bei laukia kito šanso prasmukti į šamo lizdą.

Pseudotropheus crabro paprastai užauga iki 10-12 cm., nors gali užaugti ir iki 15 cm. Kaip ir daugelis kitų Malawi ežero ciklidų šios žuvys mailių inkubuoja burnoje.

Pseudotropheus crabro turėtų būti laikomi didesniuose akvariumuose su gausybe slėptuvių iš akmenų ar medžio šakų, šaknų. Gali augti tvirti ir greitai augantys augalai.

Akvariume šios žuvys valgo viską, kas joms siūloma, turi nepasotinamą apetitą, dėl to stulbinančiai greitai auga, bet taip pat, dėl to gali turėti žarnyno trakto sutrikimų. Tam, kad šių problemų išvengti, maisto racione turėtų būti augalinio maisto. Maitinti uodo trūklio lervomis dažnai nerekomenduojama, priešingu atveju žuvys turės virškinimo problemų, gali atsirasti ir vandenligė.

Kaip ir kiti mbuna rūšies atstovai, tai yra drąsi, karinga ir agresyvi žuvis, kuri turėtų būti laikoma su tokio pačio temperamento savo rūšies gentainiais.
Akvariumo vanduo, kuriame laikomos šios žuvys, turėtų būti gerai filtruojamas. Rekomenduojamas kas savaitinis dalinis vandens keitimas ~ 20 %.

Geriausia laikyti vieną patiną ir kelias pateles. Nėra akivaizdžių spalvinių skirtumų tarp patino ir patelės, tačiau, patinai šiek tiek didesni ir ant analinio peleko turi 2-4 geltonas ryškias demes. Patelės turi 1-2 dėmes. Dominuojantis patinas būna visiškai juodas, nors patelė irgi gali parodyti tokią spalvą. Žinoma gali būti ir atvirkščiai - patinas gali keisti spalvas, ir atrodyti kaip patelė.

Veisimas yra palyginamai nesudėtingas. Patelės inkubuoja mailių burnoje, priklausomai nuo temperatūros, iki trijų savaičių. Po trijų savaičių mailius palieka motinos burną (20-60 vienetų), retkarčiais ten sugrįždamas dar 5-7 dienas. Po to motiną geriausia atskirti. Mailiuką galima maitinti artemijomis ir specialiu maistu. Dažnai maitinamos žuvytės labai greitai auga.

Straipsnio autorius: Darius Pečiulis
Naudoti šaltiniai:

  • http://www.wetpetz.com
  • http://aquaworld.netfirms.com
  • http://www.aquahobby.com