Chromobotia macracanthus (Klounas)


Chromobotia macracanthus - Klounas

Foto: Jorge Las Heras
Chromobotia macracanthus -Klounas

Foto: Jorge Las Heras

Šeima Cobitidae
Gyvenamoji vieta Malajų pusiasalis, Borneo, Sumatra
Dydis iki 30cm.
Charakteris Taiki
Gyvenimo trukmė 20 metų ir daugiau
Akvariumo dydis nuo 200ltr.
pH 5.0 - 8.0
dH 5 - 12 dH
Temperatūra 25 – 30°C

Chromobotia macracanthus (Klounas) labai populiari žuvis akvariumininkų tarpe tiek dėl savo spalvų, tiek dėl elgesio. Dėl ankstesnio savo lotyniško pavadinimo Botia macracanthus, Lietuvoje vadinamas tiesiog Botija arba Klounas.

Deje, dažnai akvariumininkai neįvertina šių žuvų dydžio ir laiko jas per mažuose akvariumuose. Klounai - būrinės žuvys, todėl rekomenduojama laikyti nemažiau 5 vienetus. Kuo didesnis akvariumas, tuo geriau, vis tik, metro ilgio ir bent 200 litrų akvariumas privalomas laikant Chromobotia macracanthus (Klounas).Pasirinkus netinkamo dydžio akvariumą, žuvys stresuos bei neišsivystys iki rūšiai būdingo dydžio.
Klounų akvariume reikalingas silpnesnis apšvietimas arba įvairūs šešėliai, sukurti paviršinių augalų pagalba. Svarbu įrengti daug slėptuvių iš akmenų ar šakų, gruntą rinktis smulkų (idealiausia smėlis). Augalai turėtų būti tvirtesni, gebantys greitai atsigauti, kadangi paaugę Chromobotia macracanthus dažnai juos išrauna ar aplaužo. Augalus rinktis tokius, kurie mėgsta silpnesnį, vidutinį apšvietimą. Beje, aštrių dekoracijų vertėtų vengti, kadangi klounai neturi žvynų ir gali lengvai susižeisti.
Laukinėje gamtoje klounai iš dalies naktinės žuvys ir labai aktyvios ankstų rytą ar po sutemos. Todėl akvariume vertėtų įmontuoti silpną naktinį , mėlynos šviesos, imituojančios mėnulį, apšvietimą. Tokiu būdu žuvis galima stebėti net naktį, juolab ir rytinis staigus šviesos įjungimas ne taip šokiruos klounus.

Chromobotia macracanthus (Klounas) minta tiek augalinės, tie gyvūninės kilmės maistu. Vis gi, mieliau rinksis gyvūninį maistą: tiubifeksus, uodo trūklio lervas, smulkintas krevetes ir panašiai. Tačiau tiks ir augalinis maistas, kaip kad įvairios daržovės. Beje, klounai maistą griebia jau beskęstantį ar visai nukritusį ant dugno, nors pasitaiko ir tokių, kurie įsigudrina apsiversti pilvu aukštyn ir pagriebti dar plūduriuojantį maistą. Kartais Chromobotia macracanthus mėgsta skabyti minkštus smulkialapius augalus.

Dažniausiai klounai parduodami apie 4cm ilgio. Šios gana mielos žuvytės suklaidina daugelį pradedančiųjų akvariumininkų ir užauga iki 13cm ilgio, o jei akvariumas labai didelis - ir iki 20 - 30 cm.
Dėl savo reiklumo, Chromobotia macracanthus (Klounas) tikrai blogas pasirinkimas pradedantiesiems. Klounai ne tik jautrūs įvairiems vandens parametrams, bet ir linkę susirgti įvairiomis ligomis dėl prastos akvariumo priežiūros. Vandens užterštumas ir nitratai didžiausi klounų priešai, todėl svarbu įrengti gerą filtraciją laikant šias žuvis. Klounai visiškai netinkami „šviežiame“ akvariume, rekomenduojama apgyvendinti jau sename, pilnai biologinį ciklą įsisavinusiame vandenyje. Natūraliose sąlygose klounai gyvena srovinguose upeliuose, todėl ir akvariume srovė nepamaišys.
Žmonės dažnai perka klounus, norėdami atsikratyti sraigėmis savo akvariumuose (klounai tikrai jas mėgsta), tačiau vėl gi, tai tikrai neidealus sprendimas, kadangi žuvys užauga didelės. Tokiam tikslui galima pasirinkti ir kitas, mažesnes Botia genties žuvis.

Šalia akių klounai turi dvišakius spyglius, kuriuos naudoja save apginti. Labai svarbu elgtis atsargiai gaudant klounus tinkleliu, nes spygliai gali įstrigti ir žuvis susižaloti. Tas pats ir perkant - naudoti pora maišelių žuvies transportavimui, kadangi spygliai gali pradurti skyles.

Chromobotia macracanthus taikios žuvys. Retenybė, kad susidomės netgi daug mažesniais kaimynais.
Kaip minėta anksčiau, klounai būrinės žuvys. Tikra Chromobotia macracanthus bendruomenė turėtų būti nemažesnė nei 5, kur vienas iš jų (dažniausiai patelė) bus lyderis. Karts nuo karto gali kilti kovos dėl lyderio pozicijos, po kurių pasitaiko ir žaizdų. Tačiau jei žuvys sveikos, akvariumas gerai prižiūrimas - žaizdos užgis. Esant tinkamam būriui, akvariumininkai gali grožėtis specialiu klounų šokiu, kai žuvytės sukasi viena aplink kitą kildamos į vandens paviršių, tarsi pindamos virvutę.

Keista klounų miego poza dažnai išgąsdina ne vieną akvariumininką. Dažnai Chromobotia macracanthus atsigula ant šono atokioje vietoje ir ilsisi. Visgi, tai tik klouno klouniškas būdas. Nebe reikalo jie taip liaudiškai vadinami.
Klounai gali ne tik „vaidinti“, bet ir skleisti vos girdimus spragsėjimo garsus, ypač maitinimosi metu.

Dažnai žmonės klaidingai mano, kad klounus galima laikyti su Malawi ežero ciklidais. Vis gi, palyginus natūralias sąlygas sutapimų nėra - nei vandens temperatūra, nei kietumas, nei pH nesutampa. Maisto racionas, o svarbiausiai agresyvumas, taip pat visiškai neidentiški.

Apie klounų nerštą mažai kas žinoma. Akvariumuose neršia ypač retai.

Naudota literatūra:

  • http://www.loaches.com
  • http://www.wetpetz.com